Naczelny Sąd Administracyjny skierował do TSUE pytanie prejudycjalne w spawie opodatkowania PCC przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Spór sprowadza się do rozstrzygnięcia czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC), jeśli nie dochodzi do powstania nowego podmiotu, lecz jedynie do zmiany formy prawnej. Rozpatrując sprawę w grudniu 2024 r., Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) skierował ją do rozpoznania przez siedmioosobowy skład tego sądu. Skład siedmiu sędziów NSA nie zdecydował się na podjęcie uchwały. W uzasadnieniu zasugerował opcję przedstawienia omawianego zagadnienia do rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE). Z przedstawionej możliwości skorzystał NSA i skierował pytanie prejudycjalne do TSUE.
Zdaniem NSA polski podatek PCC jest podatkiem od gromadzenia kapitału. Prawodawca unijny zagwarantował państwom członkowskim możliwość wyłączenia stosowania przepisów Dyrektywy 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału w stosunku do niektórych podmiotów – spółek kapitałowych. Konstrukcja polskiej spółki jawnej sprawia, że może ona być uznana, zdaniem NSA, za spółkę kapitałową. Gdyby uznać, że spółka jawna jest spółką kapitałową podlegałaby wyłączeniu z opodatkowania.
Mając na uwadze powyższe NSA skierował do TSUE pytanie prejudycjalne:
Czy art. 9 Dyrektywy Rady 2008/7/WE należy interpretować w ten sposób, że przyznając uprawnienie państwu członkowskiemu do nieuznawania za spółki kapitałowe podmiotów prowadzących działalność skierowaną na zysk, tj. o których mowa w art. 2 ust. 2 Dyrektywy takich jak spółka jawna przyznaje on dowolność państwu członkowskiemu w zakresie opodatkowania podatkiem kapitałowym tych podmiotów ?
Orzeczenie TSUE, na które czekamy powinno rozstrzygnąć, czy opodatkowanie przekształcenia spółek osobowych w Polsce podatkiem PCC jest zgodne z Dyrektywą ? Jeżeli nie – to należy się spodziewać, że wielu podatników złoży wnioski o nadpłatę PCC w związku z zapłatą tego podatku przy przekształceniu.
Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad kompleksowym przeszkoleniem z zakresu podatku VAT – zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej Kancelarii ES-Doradztwo.
Podczas szkoleń kładziemy nacisk na ich praktyczny aspekt – stąd spotkania mają charakter warsztatowy. Prowadzimy je w formule on-line, stacjonarnej lub hybrydowej.
Program jest każdorazowo opracowywany pod potrzeby konkretnego klienta, a zatem macie Państwo wpływ na jego ostateczny kształt i to Wy decydujecie o tym, jakie zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą szkoleniową, prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości na maila: kontakt@es-doradztwo.pl z podaniem:
- wstępnie wybranego tematu szkolenia,
- ilości uczestników,
- oraz formuły w jakiej szkolenie ma zostać przeprowadzone (stacjonarne/on-line/hybrydowe).
Podanie tych danych pozwoli nam przygotować ofertę szkoleniową.