Jeżeli towar nie został wywieziony z Polski do innego państwa członkowskiego UE – nie ma podstaw, aby transakcję kwalifikować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) oraz stosować tzw. „pusty miesiąc”.
Stan faktyczny
W stanie faktycznym, który finalnie trafił przed NSA – spółka (producent) wystawiała fakturę przed dostawą (po otrzymaniu zamówienia od kontrahenta z UE). Z uwagi na rozmiary realizowanych dostaw – transport zamówionych towarów wymagał zaangażowania kilkudziesięciu samochodów. W większości przypadków transport organizował nabywca, co wydłużało niekiedy procedurę wywozu towarów. Towary oczekujące na wywóz (i przypisane do konkretnego kontrahenta) były magazynowe przez Spółkę. W tym czasie Spółka nie mogła już dysponować tymi towarami i np. sprzedać je innemu kontrahentowi.
Spółka uważała, że jeżeli do dnia złożenia pliku JPK_VAT:
- za miesiąc, w którym wystawiła fakturę, nie doszło do fizycznego wywozu towaru do innego państwa UE lub nie uzyskała dokumentów potwierdzających taki wywóz, to nie wykazuje sprzedaży wynikającej z tej faktury;
- za kolejny miesiąc następujący po miesiącu, w którym wystawiła fakturę, ma już dokumenty potwierdzające wywóz, to może wykazać WDT, a tym samym zastosować stawkę 0 % VAT;
- za kolejny miesiąc następujący po miesiącu, w którym wystawiła fakturę, nie ma jeszcze dokumentów potwierdzających wywóz, to wykazuje sprzedaż ze stawką 23 % VAT. Po otrzymaniu potwierdzenia dostarczenia towaru do innego państwa UE koryguje deklarację.
Wątpliwości
O wątpliwościach związanych z uznaniem faktury wystawionej przed zrealizowaniem dostaw za fakturę dokumentującą WDT (z wszystkimi tego konsekwencjami) pisałam już w artykule – link do artykułu WDT – kiedy wystawić fakturę i jak rozliczyć dostawę.
Okazuje się (niestety), że podzielają je zarówno Dyrektor KIS jak i sądy.
Stanowisko Dyrektora KIS oraz sądów
Dyrektor KIS analizując tę sprawę doszedł do wniosku, że jeżeli nie doszło do fizycznego wywozu w miesiącu, w którym spółka wystawiła fakturę, to taką sprzedaż trzeba od razu opodatkować stawką 23% VAT i nie można zastosować tzw. „pustego miesiąca” (innymi słowy – nie można pominąć tej sprzedaży w ewidencji oraz deklaracji).
Podobne stanowisko zajęły w sprawie sądy obu instancji.
WSA w Gliwicach przypomniał, iż dla uznania transakcji za WDT konieczne jest spełnienie warunków:
- formalnych – tj. zarejestrowanie i zidentyfikowanie stron na potrzeby transakcji oraz udokumentowanie wywozu i dostarczenia towaru do państwa przeznaczenia;
- oraz materialnych – tj. faktyczny wywóz i dostarczenie towarów.
Jeżeli towar nie został przemieszczony poza Polskę, a jednocześnie powstał już obowiązek podatkowy (w dacie wystawienia faktury), to spółka powinna potraktować dostawę jako krajową. Rzecz jasna – w momencie kiedy dojdzie do wywozu towarów i Spółka zgromadzi stosowane dokumenty – może dokonać stosowanych korekt deklaracji1.
Tego samego zdania był NSA. Sąd zaznaczył, że – zgodnie z art. 13 ustawy o VAT – o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów można mówić, jeśli doszło do przemieszczenia towaru na teren innego państwa UE. Jeśli do przemieszczenia jeszcze nie doszło, ale została już wystawiona faktura (powstał obowiązek podatkowy) obowiązkiem podatnika jest wykazanie w pierwszym okresie dostawy krajowej, a w momencie faktycznego wywozu towaru i uzyskania dokumentów potwierdzających ten wywóz, dokonanie stosownych korekt deklaracji2.
- Wyrok WSA w Gliwicach, sygn. akt: SA/Gl 124/21 ↩︎
- Wyrok NSA z dnia 13 marca 2025 r., sygn. akt: IFSK 2148/21 ↩︎
Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad kompleksowym przeszkoleniem z zakresu podatku VAT – zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej Kancelarii ES-Doradztwo.
Podczas szkoleń kładziemy nacisk na ich praktyczny aspekt – stąd spotkania mają charakter warsztatowy. Prowadzimy je w formule on-line, stacjonarnej lub hybrydowej.
Program jest każdorazowo opracowywany pod potrzeby konkretnego klienta, a zatem macie Państwo wpływ na jego ostateczny kształt i to Wy decydujecie o tym, jakie zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą szkoleniową, prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości na maila: kontakt@es-doradztwo.pl z podaniem:
- wstępnie wybranego tematu szkolenia,
- ilości uczestników,
- oraz formuły w jakiej szkolenie ma zostać przeprowadzone (stacjonarne/on-line/hybrydowe).
Podanie tych danych pozwoli nam przygotować ofertę szkoleniową.