Szanowni Państwo na tapet weźmiemy dzisiaj usługi najmu. Na przykładach pokażę Państwu jak wiele zmiennych trzeba wziąć pod uwagę, w tej prostej (wydawałoby się) sytuacji, aby rozliczyć ją prawidłowo. Równie dobrze tytuł artykułu mógłby brzmieć: Po co ci doradca podatkowy ? No właśnie po to.
Przyjmijmy, że wynajmującym jest spółka słowacka. Najemcą – spółka polska. Przedmiot najmu – wagony. Obie strony transakcji to podatnicy VAT. Dodatkowo spółka słowacka zarejestrowała się do VAT w Polsce.
Określając miejsce świadczenia (opodatkowania) usługi najmu stwierdzić należy, że zastosowanie znajdzie tutaj zasada ogólna, zgodnie z którą miejscem świadczenia usługi najmu wagonów będzie kraj siedziby usługobiorcy (tj. Polska). W konsekwencji najemca (polska spółka) powinien rozliczyć z tego tytułu import usług. Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje na zasadzie ogólnej – tj. w dacie wykonania usługi, ew. uiszczenia zaliczki. Z tytułu importu usług spółka rozliczy podatek należny (23 % VAT), który jednocześnie będzie podatkiem naliczonym. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że spółka uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest ona obowiązana rozliczyć ten podatek.
Import usług może być udokumentowany przez Spółkę dowolnym dokumentem księgowym. Import usług podlega wykazaniu w pliku JPK_VAT, natomiast nie jest ujmowany w informacji podsumowującej VAT UE (deklaracji VAT UE).
Na wskazany sposób rozliczenia nie wpływa fakt, że spółka słowacka (wynajmujący) jest zarejestrowana do VAT w Polsce.
Sytuacja przedstawiałaby się zupełnie inaczej, gdyby spółka słowacka miała w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności (np. w formie oddziału). Więcej na temat stałego miejsca prowadzenia działalności (SMPD) pisałam np. tutaj – TSUE o stałym miejscu prowadzenia działalności.
Wówczas to usługodawca byłby podatnikiem z tytułu świadczonych usług dzierżawy. Na wystawionych fakturach powinien posłużyć się polskim nr VAT i z tytułu świadczonych usług najmu wagonów naliczyć podatek VAT wg stawki 23%. Spółce polskiej w takiej sytuacji przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na tych fakturach na ogólnych zasadach.
Czy to koniec możliwości ?
No nie.
Pamiętajmy, że wagony to środki transportu. Wynika to, z rozporządzenia Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie ze wskazaną tam definicją pojęcie „środek transportu” obejmuje pojazdy mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu. Środki transportu obejmują w szczególności następujące pojazdy:
- pojazdy lądowe, takie jak samochody, motocykle, rowery, trójkołowce oraz pojazdy turystyczne;
- przyczepy i naczepy;
- wagony kolejowe;
- statki;
- statki powietrzne;
- pojazdy dostosowane specjalnie do przewozu osób chorych lub rannych,
- ciągniki i inne pojazdy rolnicze;
- pojazdy o napędzie mechanicznym lub elektrycznym przeznaczone dla osób niepełnosprawnych).
Skoro zatem wagony to środki transportu, to – gdybyśmy mieli do czynienia z najmem krótkoterminowym (definiowanym jako ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni) – wówczas miejscem świadczenia tych usług byłby kraj, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Jeżeli byłby to kraj siedziby usługodawcy (Słowacja) powinien opodatkować on najem wg przepisów tam obowiązujących i rozliczyć VAT z tego tytułu w Słowacji.
Tak że tak.
Jeden stan faktyczny i trzy wariacje na jego temat.
Przekonanych do współpracy zapraszam do kontaktu.
Nieprzekonanych – serdecznie pozdrawiam.
Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad kompleksowym przeszkoleniem z zakresu podatku VAT – zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej Kancelarii ES-Doradztwo.
Podczas szkoleń kładziemy nacisk na ich praktyczny aspekt – stąd spotkania mają charakter warsztatowy. Prowadzimy je w formule on-line, stacjonarnej lub hybrydowej.
Program jest każdorazowo opracowywany pod potrzeby konkretnego klienta, a zatem macie Państwo wpływ na jego ostateczny kształt i to Wy decydujecie o tym, jakie zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą szkoleniową, prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości na maila: kontakt@es-doradztwo.pl z podaniem:
- wstępnie wybranego tematu szkolenia,
- ilości uczestników,
- oraz formuły w jakiej szkolenie ma zostać przeprowadzone (stacjonarne/on-line/hybrydowe).
Podanie tych danych pozwoli nam przygotować ofertę szkoleniową.