Od kwietnia 2025 r. zmienią się stawki podatku VAT na niektóre towary. Jaką stawkę zastosować, kiedy czynność miała miejsce przed zmianą stawki, a obowiązek podatkowy powstał już po zmianie ? Decydują o tym przepisy przejściowe.
Zmiana stawek VAT
Zmiana stawki VAT w 2025 r. dotyczyć będzie m.in.:
- statków ratowniczych i łodzi ratunkowych – gdzie stawka 0% VAT została rozszerzona na wszystkie statki ratownicze i łodzie ratunkowe wykorzystywane w celach ratunkowych, niezależnie od tego, czy są to statki pełnomorskie, czy jednostki przeznaczone do działań na wodach śródlądowych;
- wyrobów medycznych – gdzie utrzymana zostaje stawka 8% VAT na wszystkie wyroby medyczne dopuszczone do obrotu na podstawie przepisów ustawy o wyrobach medycznych, obowiązującej przed 2022 r.;
- żywych koniowatych (np. konie, osły) – zmiana z 8 % na 23 % VAT;
- kubeczków menstruacyjnych – obniżenie stawki z 23 % do 5% VAT.
W związku ze zmianami powstaje pytanie – jaką stawkę stosować, kiedy czynność miała miejsce przed zmianą stawki, a obowiązek podatkowy powstał już po zmianie ? Odpowiedź znajdziemy w przepisach przejściowych.
Zmiana stawek VAT – przepisy przejściowe
W przypadku zmiany stawki VAT, kiedy czynność podlegająca opodatkowaniu została dokonana przed zmianą stawki, a obowiązek podatkowy powstał w dniu zmiany stawki lub po tym dniu zastosować należy stawkę podatku obowiązującą dla tej czynności w momencie jej wykonania.
Ale uwaga – w imporcie towarów oraz wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT) zastosowanie znajdzie zasada odmienna – otóż w przypadku tych transakcji zastosować należy
stawkę podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.
Przykład
Podatnik dokonał WNT kubeczków menstruacyjnych od podatnika VAT UE z Niemiec:
- przyjęcie towarów na magazyn miało miejsce w marcu (stawka na kubeczki menstruacyjne do końca marca wynosiła 23% VAT),
- faktura został wystawiona przez dostawcę 5 kwietnia (stawka na kubeczki menstruacyjne począwszy od kwietnia wyniesie 5 % VAT).
Dla dokonanego WNT podatnik powinien zastosować stawkę podatku VAT, która obowiązuje w kwietniu, czyli w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Jak Państwo widzicie – przepisy przejściowe mogą mieć zasadnicze znaczenie dla oceny prawidłowości zastosowanej stawki podatku VAT. Dlatego też warto o nich pamiętać.
Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad kompleksowym przeszkoleniem z zakresu podatku VAT – zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej Kancelarii ES-Doradztwo.
Podczas szkoleń kładziemy nacisk na ich praktyczny aspekt – stąd spotkania mają charakter warsztatowy. Prowadzimy je w formule on-line, stacjonarnej lub hybrydowej.
Program jest każdorazowo opracowywany pod potrzeby konkretnego klienta, a zatem macie Państwo wpływ na jego ostateczny kształt i to Wy decydujecie o tym, jakie zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą szkoleniową, prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości na maila: kontakt@es-doradztwo.pl z podaniem:
- wstępnie wybranego tematu szkolenia,
- ilości uczestników,
- oraz formuły w jakiej szkolenie ma zostać przeprowadzone (stacjonarne/on-line/hybrydowe).
Podanie tych danych pozwoli nam przygotować ofertę szkoleniową.