Kary za parkowanie z VAT

W odniesieniu do opodatkowania podatkiem VAT kar umownych, odszkodowań, rekompensat itd. przeważa stanowisko, zgodnie z którym pozostają one neutralne dla podatku VAT. Niemniej jednak coraz częściej zdarzają się poglądy odmienne, z powołaniem na które stwierdzić należy, iż wskazane powyżej sytuacje są opodatkowane podatkiem VAT. Tak też stało się w przypadku kar za parkowanie.

W wydawanych interpretacjach dotyczących tego zagadnienia Dyrektor KIS jeszcze do niedawna zajmował jednorodne stanowisko, zgodnie z którym opłaty (kary) z tytułu braku uiszczenia opłaty parkingowej lub przekroczenia limitu czasu parkowania nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji nie powinny być one dokumentowane fakturą i wykazywane w pliku JPK_VAT. Gdyby faktura z tego tytułu została wystawiona, to nabywca nie może z niej odliczyć podatku VAT.

Następnie – po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) – Dyrektor KIS poczynił wyłom w tym monolicie i rozróżnił dwie sytuacje1 [1]:

  • pierwszą, w której gmina jest w stanie ustalić, kto korzystał z parkingu:

Jeżeli gmina jest w stanie ustalić, kim jest usługobiorca, to opłaty dodatkowe nakładane z tytułu nieuiszczenia płatności lub przekroczenia czasu w związku z zajmowanym miejscem parkingowym powinny być opodatkowane podatkiem VAT. Taka opłata jest powiązania z korzystaniem z miejsca parkingowego i tym samym stanowi wynagrodzenie za usługę. 

  • i drugą, w której gmina nie jest w stanie ustalić, kto korzystał z miejsca parkingowego

Jeżeli gmina nie jest w stanie ustalić, kim jest usługobiorca, wówczas nie istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy usługą najmu miejsca parkingowego a nieotrzymaną zapłatą. W związku z tym, taka opłata dodatkowa nie stanowi wynagrodzenia za usługę i nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT.

Takie rozróżnienie nie przekonało Szefa KAS, który w interpretacji zmieniającej wskazał, że kary za naruszenie regulaminu parkingu (za brak opłaty parkingowej lub przekroczenie limitu czasu parkowania) powinny być opodatkowane podatkiem VAT zawsze tj. nawet w tych sytuacjach, w których gmina nie jest w stanie ustalić kto jest usługobiorcą. Zdaniem Szefa KAS – dla opodatkowania VAT w tym ostatnim przypadku – nie ma znaczenia, że dana wierzytelność jest nieściągalna2.


  1. Wyrok TSUE z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie C-90/20. ↩︎
  2. Interpretacja zmieniająca Szefa KAS z dnia 28 listopada 2024 r., sygn.: DOP7.8101.62.2023.FMLM. ↩︎

Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad kompleksowym przeszkoleniem z zakresu podatku VAT – zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej Kancelarii ES-Doradztwo.

Podczas szkoleń kładziemy nacisk na ich praktyczny aspekt – stąd spotkania mają charakter warsztatowy. Prowadzimy je w formule on-line, stacjonarnej lub hybrydowej.

Program jest każdorazowo opracowywany pod potrzeby konkretnego klienta, a zatem macie Państwo wpływ na jego ostateczny kształt i to Wy decydujecie o tym, jakie zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą szkoleniową, prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości na maila: kontakt@es-doradztwo.pl z podaniem:

  • wstępnie wybranego tematu szkolenia,
  • ilości uczestników,
  • oraz formuły w jakiej szkolenie ma zostać przeprowadzone (stacjonarne/on-line/hybrydowe).

Podanie tych danych pozwoli nam przygotować ofertę szkoleniową.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top