Obowiązek podatkowy w transakcji WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) powstaje w dacie wystawienia faktury ? Czy jednak zawsze ? Kiedy prawidłowo wystawić fakturę i rozliczyć WDT w pliku JPK_VAT żeby niepotrzebnie nie ryzykować ?
WDT – termin wystawienia faktury i obowiązek podatkowy
Z tytułu WDT podatnik może wystawić fakturę w standardowym terminie, tj. najwcześniej 60 dni przed dostawą, najpóźniej do 15 dnia kolejnego (po dostawie) miesiąca. Data wystawienia faktury w przypadku WDT ma znaczenie szczególnie istotne, gdyż w tym momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT. Czy jednak zawsze ?
Załóżmy, że spółka planuje realizację dostaw w ramach WDT. Dostawy te realizowane będą w trzech etapach na przestrzeni dwóch miesięcy. Spółka wystawiła fakturę przed planowanymi dostawami.
Literalna wykładnia obowiązujących przepisów pozwala bronić stanowiska, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia takiej faktury.
Załóżmy, że bronimy tej wykładni. Z czym powinniśmy się liczyć ?
Obowiązek podatkowy w dacie wystawienia faktury – ryzyko
Po pierwsze – jeżeli ostatecznie do dostawy dojdzie w terminie późniejszym, czyli po upływie 60 dni od daty wystawienia faktury, faktura – jako nie dokumentująca rzeczywistej sprzedaży – powinna zostać skorygowana do zera.
Po drugie – jeżeli dostawy będą realizowane etapami, faktura wystawiona przed dostawami będzie miała charakter faktury zbiorczej. Co do zasady jest to możliwe , ale wówczas faktura powinna dokumentować dostawy z danego m-ca. Wskazany wymóg ma znaczenia przede wszystkim w dla tych sytuacji, w których obowiązek podatkowy powstaje w dacie dostawy. Jeżeli przyjmiemy, że dla naszego WDT obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury – wspomniane ograniczenie dotyczące faktur zbiorczych będzie miało znaczenie wtórne – nie powinno mieć to wpływu na prawidłowość rozliczenia transakcji (natomiast może budzić wątpliwości co do właściwej formy jej dokumentowania).
Po trzecie wreszcie – pewne wątpliwości może budzić uznanie faktury wystawionej przed zrealizowaniem dostaw za fakturę dokumentującą WDT. Z ustawowej definicji WDT wynika, iż jest to wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy. W momencie wystawienia faktury przed dostawą pewne wątpliwości może budzić, czy w istocie dokumentuje ona WDT. Przy restrykcyjnym podejściu należałoby stwierdzić, iż skoro wystawiona z wyprzedzeniem faktura nie dokumentuje w istocie WDT, to transakcja powinna zostać opodatkowaną stawką 23 % VAT (bez prawa do zachowania tzw. „pustego” miesiąca (miesięcy).
Obowiązek podatkowy w dacie wystawienia faktury – tak, ale nie zawsze
W doktrynie można spotkać stanowisko przeciwne (które ma całkiem sporo zwolenników). Zgodnie z nim podatnik może rzecz jasna wystawić fakturą sporo wcześniej (bo 60 dni) przed dostawą, ale obowiązek podatkowy generuje tylko taka faktura, którą podatnik wystawia w przedziale czasowym: od dnia dostawy WDT do 15 dnia kolejnego miesiąca.
Jakie ma to znaczenie w praktyce ?
Załóżmy, że spółka w grudniu wystawiła fakturę z tytułu WDT (dostawy planuje zrealizować w trzech etapach w styczniu oraz w lutym). Jeżeli spółka rozpozna obowiązek podatkowy z tytułu WDT w dacie wystawienia faktury i (po zgromadzeniu dokumentów) wykaże WDT (poprzez korektę) w grudniu – to nie da się wykluczyć ewentualnego zarzutu, że wykazała WDT ze stawką 0% za wcześnie (organy mogą wówczas twierdzić, że obowiązek powstał 15 dnia miesiąca następującego po każdej z dostaw – czyli dla dostaw styczniowych – 15-go lutego, dla lutowych – 15-go marca i dopiero wtedy możemy wykazać WDT ze stawką 0%).
Co zrobić ?
Otóż – jestem gorącym zwolennikiem stosowania reguł wykładni językowej (jako nadrzędnych) w procesie interpretacji przepisów prawa podatkowego. ALE – nie mogę funkcjonować w bańce (być może mogę, ale byłoby to ze szkodą dla moich klientów, czytelników, uczestników szkoleń). Nie mogę funkcjonować w bańce – czyli udawać – że stanowiska odmienne (od mojego) nie istnieją.
W sytuacji, którą analizuję w artykule – jeżeli spółka przyjmie drugą opcję – faktura wystawiona w grudniu, ale nie skutkuje powstaniem obowiązku, bo ten powstanie odpowiednio 15 lutego i 15 marca – będzie to rozwiązaniem bezpieczniejszym (ewentualny zarzut zbyt późno wykazanego WDT ze stawką 0% – nie spowoduje negatywnych konsekwencji). Przy czym uwaga – wróci wówczas sygnalizowany wyżej problem faktur zbiorczych (optymalnie byłoby zatem, gdyby faktura zbiorcza wystawiona przed dostawami oraz same dostawy „domknęły” się w ramach tego samego miesiąca).
Jak Państwo widzicie – interpretacja (wydawać by się mogło) prostych przepisów – może stanowić wyzwanie. Jeżeli potrzebujecie wsparcia w tym zakresie i spojrzenia na wasz problem całościowo, od strony przede wszystkim praktycznej – zapraszam do kontaktu.
Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad kompleksowym przeszkoleniem z zakresu podatku VAT – zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej Kancelarii ES-Doradztwo.
Podczas szkoleń kładziemy nacisk na ich praktyczny aspekt – stąd spotkania mają charakter warsztatowy. Prowadzimy je w formule on-line, stacjonarnej lub hybrydowej.
Program jest każdorazowo opracowywany pod potrzeby konkretnego klienta, a zatem macie Państwo wpływ na jego ostateczny kształt i to Wy decydujecie o tym, jakie zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą szkoleniową, prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości na maila: kontakt@es-doradztwo.pl z podaniem:
- wstępnie wybranego tematu szkolenia,
- ilości uczestników,
- oraz formuły w jakiej szkolenie ma zostać przeprowadzone (stacjonarne/on-line/hybrydowe).
Podanie tych danych pozwoli nam przygotować ofertę szkoleniową.