Czy nowa wersja KSeF- tzw. KSeF 2.0. w sposób istotny różni się od poprzedniej ? Miejscami tak. Niezależnie jednak od „doniosłości” tych zmian na pewno warto być z KSeF na bieżąco, co ułatwi Państwu ten artykuł.
Oddając sprawiedliwość – wzmiankowane modyfikacje znajdziecie Państwo oczywiście również w projekcie z dnia 11 kwietnia 2025 r. – ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (lektura ciężka i niewdzięczna).
Bardziej przystępny jest przedstawiony przez ministerstwo terminarz planowanych zmian:

KSeF 2.0 – zmiany dat
Projekt ujednolica datę zakończenia obowiązywania niektórych rozwiązań przejściowych oraz wejścia w życie części przepisów. Datą graniczną staje się 31 grudnia 2026 r./1 stycznia 2027 r.
I tak – od stycznia 2027 r.:
- KSeF staje się obowiązkowy dla mikroprzedsiębiorców,
- wejdzie w życie obowiązek podawania w tytułach przelewów nr KSeF faktur;
- zaczną obowiązywać sankcje (dotyczące KSeF).
KSeF 2.0 – tryb offline-24
Czyli wprowadzenie na stałe dla wszystkich podatników opcji wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF zgodnie z wzorem faktury ustrukturyzowanej i wprowadzania ich do KSeF niezwłocznie, najpóźniej następnego dnia roboczego. Podatnik będzie obowiązany do oznaczenia faktury kodem QR umożliwiającym dostęp do tej faktury w Krajowym Systemie e-Faktur oraz umożliwiającym weryfikację danych zawartych na tej fakturze (UWAGA !!! – w niektórych przypadkach na fakturę trzeba będzie nanieść dwa kody QR).
Data wystawienia faktury, w związku z proponowaną zmianą zostaje przypisana do pola P_1 struktury logicznej FA(3) (tj. daty zadeklarowanej przez podatnika) !!!!.
Datą otrzymania takiej faktury będzie natomiast:
- data przydzielenia jej numeru KSeF;
- data faktycznego otrzymania tej faktury przez tego nabywcę – w przypadku faktur dostarczanych np. konsumentom, podmiotom zagranicznym.
KSeF 2.0. – data wystawienia faktury – zmiana !!!
Datą wystawienia faktury ustrukturyzowanej jest data skutecznego wysłania takiej faktury do KSeF. Szczegółowe konsekwencje wprowadzenia tej zasady omówiłam w art. Data wystawienia faktury w KSeF oraz data otrzymania faktury w KSeF
ALE – mamy zmianę (związaną z tym, co zostało omówione w punkcie powyżej). Otóż – faktura wystawiona online w KSeF w dacie późniejszej niż zawarta w fakturze, w polu P_1 będzie automatycznie rozpoznawana przez system jako faktura offline – wystawiona w dacie P_1. Przy czym dotyczyć to będzie prawdopodobnie „przesunięcia” tylko o jeden dzień roboczy.
W związku z powyższym:
- z ustawy znika tryb off-line u podatnika (związany np. z tym, że nie działa u nas internet);
- znika zmiana przewidziana w zakresie brzmienia art. 31 a (kursy);
- zmodyfikowane zostały przepisy dotyczące niedostępności KSeF.
KSeF 2.0. – robocza wersja schemy struktury logicznej FA(3)
8 maja została opublikowana robocza wersja struktury logicznej FA(3). Link do zmian znajdziecie Państwo tutaj: https://ksef.podatki.gov.pl/robocza-wersja-struktury-logicznej-fa-3/.
Zmiany nie są może rewolucyjne, niemniej jednak są – i trzeba dostosować do nich system fakturowania w firmie.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani kompleksowym omówieniem zagadnień związanych z KSeF – zapraszam do skorzystania z oferty szkoleniowej, ewentualnie wsparcia w procesie wdrożenia KSeF.
Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad kompleksowym przeszkoleniem z zakresu podatku VAT – zapraszamy do skorzystania z oferty szkoleniowej Kancelarii ES-Doradztwo.
Podczas szkoleń kładziemy nacisk na ich praktyczny aspekt – stąd spotkania mają charakter warsztatowy. Prowadzimy je w formule on-line, stacjonarnej lub hybrydowej.
Program jest każdorazowo opracowywany pod potrzeby konkretnego klienta, a zatem macie Państwo wpływ na jego ostateczny kształt i to Wy decydujecie o tym, jakie zagadnienia zostaną omówione podczas spotkania.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą szkoleniową, prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości na maila: kontakt@es-doradztwo.pl z podaniem:
- wstępnie wybranego tematu szkolenia,
- ilości uczestników,
- oraz formuły w jakiej szkolenie ma zostać przeprowadzone (stacjonarne/on-line/hybrydowe).
Podanie tych danych pozwoli nam przygotować ofertę szkoleniową.